PHRYGIAN BASIC/ MAGICIAN BASIC PLUS İNCELEMESİ

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=5806.0;all
"Phrygian Basic
Dinlediğim kablolar arasında fiyatı en uygun olanı. Hemen başta belirteyim diğer kablolarla aynı karakterde. Kullanmış olduğum bakır kablo ile farkları son derece belirgindi. Sıcak bulduğum (bakır)kablom belirli bir periyot sonrasında “yayvan, yapay ve çamurlu” duygularını uyandırmaya başladı.
Phrygian’ın odyofil düzeyde farklarından bahsedecek olursam, Magician serisine göre basları biraz daha önde (vurgulu) buldum diyebilirim. Midler alt midlerden orta midlere doğru çok az daha gövdeli duyuluyordu. Buna karşılık Magician’ın üst mid- tiz sunumunu biraz daha başarılı buldum. Sezai Beyle de konuşmalarımızda Magican’ı özellikle tiz seslerde daha hızlı bulduğumu belirtmiştim.

Magician Basic Plus Fiyatına göre en beğendiğim modeldi diyebilirim. Daha ferah bir sunumu var. Midleri daha “airy” bir karakterde duyduğumu söylemeliyim. Bence Silverfi sesini ideal şekilde yansıtan modellerden birisi. Ferah, yüksek çözünürlüklü, detayları örtmeyen bir kablo bu. Sahneleme konusunda midlerin biraz geriden gelen sunumu nedeniyle Phrygian’dan daha iyi olduğunu düşünüyorum.
Ben geniş enstrümental müzikler için Magician Basic Plus’u seçerdim. Buna karşın Phyrgian vokal sunumlara kattıklarıyla özellikle “yakın” müziklerde bir adım önde. Çoğu kişinin zevkinin de bu yönde olacağını tahmin ediyorum. Olay biraz düşük frekans tepkilerinin sese genel etkisi anlamında düşünülebilir. Vokal sesler bir miktar daha hacimli. Küçük bir farkla daha sıcak bile diyebilirim.Tizlerin Magician’da daha iyi olduğunu hissettiğimi belirttim ancak odaklanma konusunda her iki model de başarılı. Farklar küçük nüanslar zaten. Keman sesi özellikle yorucu olmayan bir şekilde açık ve perdesiz duyuluyor. Sibilance’a yatkınlık yok. Ama kendi kablom ile kimi vokallerde duyduğum sibilance sesler bu iki modelde de var.
Özetle her iki kablo da benim beğenimi kazandı. Kullandığım mevcut kablolar arasında dikkate değer yönde bir gelişim hissettim. Herşeyden önce daha “gerçekçi” sunum beni şaşırttı. Bunu bir kablodan beklemek her zaman mantıklı olmayabilir. Ancak sistemin performansını daha iyi bir şekilde sunmasını sorgulamaya yer vermeyecek ölçüde olumlu etkilediği de gerçek." Tanık Ç.

SANY0407.JPG