SPIRIT SG ARAKABLO İNCELEMESİ (SPIRIT REVIEW IN TURKISH)

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=6758.msg94589;topicseen#new

SPIRIT SG ARAKABLO İNCELEMESİ (SPIRIT REVIEW IN TURKISH)

"İnanılmaz Doğal Bir Kablo"

SPIRIT SG "Unbelievably and Astonishingly Natural Cable"

SPIRIT SG: "AN UNBELIEVABLY NATURAL CABLE"

"Spirit SG from Silverfi’s Signature Series is an unbelievably natural cable. But the main thing I was astonished at was the tranquility of the treble and upper mid frequencies. Although it borrows some colors from the much liked Moonshadow , I think that Spirit SG possesses a different refinement of mid and higher frequencies. I can say that the Spirit SG deserves the term an “astonishly analog” cable."

"İncelemeye devam edeceğim modellerin öncekilerden farklı bir nesil olması nedeniyle incelemeye ayrı bir başlıktan devam etmeyi uygun gördüm. İşin aslı temelde hangi konularda nasıl değişiklikler olduğunu bilmiyorum. Ancak genel ses karakterinde dikkatlerden kaçmayacak seviyede farklılıklar.

Geçtiğimiz günlerde SilverFi kablolarının 5. neslinin satışa sunulduğu duyurulmuştu. Yaklaşık 10 yıllık süreçte mevcut seriler iki yılda bir yerini yenilerine bırakmış oluyor. Güncellenen yeni nesil "Signature" serisi olarak geçiyor. Signature modelleri ve fiyatları ise şöyle:

Spirit .......................SG 245.- USD. (fiatlara +KDV. eklenecektir)
Moonshadow...........SG 395.- USD.
Rumi........................SG 495.- USD.

Bildiğim kadarıyla Sezai Bey kablo malzemesi içeriği, üretim teknik ve aşamaları gibi parametreler üzerinde sürekli denemeler yaparak sesteki değişiklikleri gözlemliyor. Açıkçası Silverfi kablolarına sempati duymaktan kendimi alamıyorum. Sezai Bey kablo malzemesini gümüşü eriterek ve başka elementleri ekleyerek kendisi yaratıyor. Baştan sona her aşamada el emeği ile üretilmesi ve bir Türk markası olması şahsen beni çok mutlu ediyor.Bu nedenle Silverfi’nin her modelini imkanlar dahilinde dinleyerek izlenimlerimi paylaşmak beni çok mutlu ediyor.
İncelemelerin ilk konuğu "Spirit SG" Modeli. Daha sonra vakit buldukça diğer modelleri inceleyecek ve görüşlerimi aktaracağım.

Spirit SG

Spirit Silverfi ailesinin orta sınıf için ortaya çıkardığı yeni bir model. Henüz satışa çıkıp çıkmadığını net olarak bilmiyorum. Fiyatı 250 dolar civarında.
Kablonun görüntüsü diğer Silverfi modelleri ile aynı. Bu nedenle asıl farkın malzeme özelliklerinde olduğunu düşünüyorum. Spirit SG, 5 sarmallı örgü yapısı ve Switchcraft uçlarla birlikte geliyor.

İzlenimlerim:
Kabloyu denedikçe neden yeni bir nesil olduğunu daha iyi anladım. Önceki seri modelleri denerken, “gümüş” karakteri hakkında önyargılarımı yıktığını belirtmiştim. Midlerin kıvamı yormayan bir karakterde idi. Ancak aşırı şeffaf yapısının altını çizip, parlak sistemler için (üst seslerde yüksek oranda distorsiyon barındıran) dinlemeden kesin bir karar vermenin zorluğundan bahsetmiştim.Spirit SG inanılmaz doğal bir kablo. Ama beni asıl şaşırtan şey tiz- üst mid bandındaki dinginlik oldu. Eski nesilden gayet beğendiğim Moonshadow modelinden esintiler duymakla birlikte midlerin ve üst seslerin rafinasyonunda belirgin farklılıkları olduğunu düşünüyorum. Spirit beklemediğim kadar "analog" sözünü yakıştıracağım bir kablo.

Analog sözünü biraz açmak lazım sanırım,
Teknik değerler ve kavramlarla boğulmaya pek gerek yok. Bunu ne sınırları ile anlatacak bilgim ne de birikimim var. Ama kulaklığımı takıp müziği dinlemeye başladığımda müzik ve kulağım arasındaki bir perdenin daha kalktığını düşünüyorum. Bu hisse daha önce dinlediğim Silverfi modellerinde kapılmıştım. Ancak Spirit'in sunum yapısındaki "hafifliği", üst sesler ve orta sesler arasına kattığı "hava boşluğu" bunu farklı bir yere taşıyor.

Üst seslerde istemediğim ya da beni rahatsız eden hiçbir vurgu yok. Onun yerini daha fazla hava boşluğu ve enstrüman ayrımı almış. Bunu yaparken şeffaflığından bir şey kaybetmeyen bir kablo ortaya çıkmış. Bunu olsa olsa “yok gibi” çalmak kavramının bir adım ileriye taşıdığını söyleyerek örneklendirebilirim.

Sezai Bey bana biraz kızacak ama, Spirit'i önceki nesilden neredeyse iki kat pahalı modellerden daha çok beğendim. Önceki seri modellerle kıyasladığımda Spirit'in üst seslerinin bir ton daha mat ve dingin olduğunu düşünüyorum. Derinlik hissi tıpkı Moonshadow'da beğendiğim lezzette.

Vokaller yeterince vurgulu ve sıcak. Bununla birlikte seste istemediğiniz uzuvlar boşluk hissinin içinde kaybolmuş gibiler.

Uygun bir zamanda incelemesini yapmak istediğim bakır malzemeden yapılmış Frutech Alpha Design 2 ile karşılaştırınca hangisinin bakır olduğunu kime sorsanız söyleyemez. Spirit bu karakterinin üzerinde daha sakin, derin ve kendine özgü bir ses veriyor. Hem de daha fazla çözünürlükle.

Alt seslerde tıpkı üstlerde olduğu gibi hiçbir kontrolsüzlük yok. Doğal ve dağılmayan vurguları var. Kendisinden misliyle pahalı olan DHLabs Revelation'un alt seslerini biraz daha “homurtulu” olarak nitelendirebilirim.

Hatırlarsanız DHLabs Revelation’u ilk denediğim günden beri çok beğenmiştim. Biraz yakın sayılan enstrümanları dışında kendine has karakteri olan mat bir kablo olarak değerlendiriyorum. Ancak Spirit tam anlamıyla daha sakin, doğal ve analog çalıyor. Revelation ile detaylı olarak kıyas edince tizlerinin Spirit’e göre bir parça daha vurgulu olduğunu söyleyebilirim. Ama Spirit’in o “yokmuş” hissine ekledikleri benim sistemim için çok daha tercih edilir bir hale getiriyor. Enstrümanlar arası boşluk hissi her iki kabloda da ziyadesiyle duyuluyor. Buna ek olarak Spirit biraz daha derinden ses veriyor.

Eğer Spirit’i dinlemeseydim, Revelation ile devam etmemek için çok az nedenim olurdu.

Tüm samimiyetimle söylemekten çekinmiyorum, Spirit’i dinledikten sonra Revelation’u test etmesi için Sezai Bey’e gönderdim ve Silverfi’nin bu yeni ürününü satın almaya karar verdim. Şunu da belirteyim, incelemeler sırasında hiçbir model bana hediye edilmedi. Spirit modelini satın almaya karar verdiğimde Sezai Bey bayilere ayırdığı kar payı kadar bir indirim yaptı o kadar. Bu konuda şeffaf olmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Özetle, her adımda yeni şeylerin ortaya çıktığını ve önceki özelliklerin geliştirilip yeni bir boyuta taşındığını görmek mutluluk verici. Kendisini tebrik etmekten başka elden bir şey gelmiyor. Bu fiyat aralığı için gerçekten olağanüstü bir kablo yaratmış Sezai Bey. Kendisi ile yaptığımız fikir alışverişlerinin yeni neslin gelişiminde bir miktar katkısı olduysa ne mutlu bana.

Sonuçta, daha önce başka bir kablodan duymadığım kadar “analog” ve “süssüz” çalan bir kablo ortaya çıkmış. Kimler beğenmeyebilir derseniz, özellikle vurguları daha yakın duymak isteyen dinleyiciler başka bir şeyler tatmak isteyebilirler. Ama benim için Spirit kolay kolay vazgeçilemeyecek bir model.

Eğer gerçekten müziğe fazladan bir renk eklemeyen, şeffaf, doğal ve analog tınılara göz kırpan bir kablo arıyorsanız Spirit’e bakmadan yola çıkmayın derim. Derin midlerinin yanında ortaya koyduğu bu "hafif" sunum özellikle klasik müzik ile yaptığım dinlemelere farklı bir boyut getirdi.

Tekrar edeyim bu deneyimi Moonshadow’da da hissetmiştim. Ama Spirit SG daha ucuz bir model olmasına rağmen üst seslerde kolayca fark edilen çok daha derin, dengeli ve kolay dinlenir karakteriyle benim için daha iyi bir seçim yapıyor. Olan cüzdanıma oluyor tabi, önce Moonshadow’a göz koymuştum, sonra uygun fiyata Revelation bulunca bu kabloyla devam etmeye karar verdim. Ama Spirit'le tanışınca her şey başa döndü."

http://silverfi.blogspot.com/