TANIK Ç. (WITNESS) SILVERFI RUMİ/MOONSHADOW XLR İZLENİMLERİ

"Rumi/Moonshadow Sx Plus Hybrid (Neutrik XLR uçlarla)

Bu kablo Sezai Beyin prototip olarak ürettiği bir model; henüz çok yeni. Yaklaşık 100 saat kadar kırıldı ama biraz daha zamanı ihtiyacı olacak muhtemelen. Genel dinamikleri özellikle Moonshadow’a benziyor. Midler biraz daha hacimli ancak balanced (xlr) yapısıyla gelen derinlik farkları azaltıyor. Muhtemelen RCA uçlarla (hele Eichmann’larla) karakterini son derece iyi yansıtacaktır.

Yapmış olduğum denemelerde farkettiğim bir detayı paylaşmak istiyorum:
Özellikle kimi vokal ağırlıklı kayıtlarda duyduğum “sibilance” sesler balanced kablo ile daha sakin bir hal aldı. Bunun birden çok nedeni olabilir, kablo karakteri, balanced kablonun dış etkilerden daha az etkilenmesi, DAC’ın ya da amfinin balanced sunumu sesteki farklılıkları etkileyen parametreler.

Silverfi kablolarında herhangi bir kalkan yok. Dış etkiler bu anlamda daha bir önem kazanıyor. Sezai Beyin belirttiği gibi özellikle o canlı karakter ve doğal sunum biraz da ekstra bir kalkan olmaması ile ilgili. Buna karşın zararlı etkilere karşı özen göstermek gerekiyor. Balanced modeller bu tip olumsuzluklardan daha az etkilendiği için bu bağlamda bir avantajı olabilir. Ayrıca Moonshadow’un daha kısa bir versiyonunu denemek istediğimi kendilerine belirttim (30 cm ya da daha kısa). Farkları heyecanla merak ediyorum.

Genel olarak balanced haliyle çok başarılı bir kablo. Daha kontrollü bir sunumu var burası kesin. Ancak incelediğim diğer RCA modellere göre sesin “ruhundan” birşeyleri çaldığına inanıyorum balanced kablonun. Yani “canlı” karakter biraz daha “mat” duyuluyor. Sezai Bey neutrik uçların “en iyi çözüm” olmadığını belirtti. Bir de daha iyi uçlarla neler değişecek bu soruya yanıt aramak gerekiyor.

Özetle;

Üç kabloda alt basamakta yer alan modellere göre son derece dikkat çekici farklar içeriyor. Elbette fiyat/performans oranı giriş modellerinin gerisinde. Hangi kabloyu daha çok beğendiğimi soracak olursanız ben Moonshadow derdim. Midleri Magician kadar zengin değil, basları Phrygian ya da Rumi gibi vurgulu da değil. Ama toplamda doğal ve “hormonsuz” ilginç bir karakteri var.
Rumi ise zengin tonları ve ayrıntılı karakteri ile kendi kategorisinde en azından bir kez denenmesi gereken bir kablo. Fiyatları ucuz değil, ama bu işin sonu da yok. Binlerce dolar verdiğiniz bir ekipmanın on binlerce dolar ederinde başka bir alternatifi olabiliyor. Özellikle 1000 dolar altı katagoride tüm Dünyanın beğenisini kazanmış iyi bir alternatifin Ülkemizden çıkması mutluluk verici. "