TANIK Ç. (WITNESS)'TEN MOONSHADOW İZLENİMLERİ

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=5806.0

"Moonshadow Sx RCA kablo (Eichmann gümüş uçlarla)

Bu kabloya özel bir yer ayırmak istiyorum. İlk dinlediğim andan itibaren tüm kablolar içerisinde benim en çok beğendiğim model oldu. Ses karakteri elbette diğer Silverfi kabloları çizgisinde. Ama sunumda odyofil düzeyde ilginç farklılıklar var. Kabloyu ilk denediğimde biraz şaşırdım. Hatta sıcak bir sunumu olduğu kanısına bile kapıldım. Ancak dinledikçe böyle olmadığını farkettim. Genel tepki yapısından bahsedecek olursam, kontrollü ve sıkı alt frekans tepkisi, geriden gelen midler ve son derece açık tizler duyduğumu söyleyebilirim.


Özellikle elimdeki sistemi de düşününce bunu özel yapanın tam olarak ne olduğunu merak edebilirsiniz. Hatta bir tutarsızlık bile hissedebilirsiniz. Herzaman agresif sesi engellemeye çalışan bir dinleyici olmaya çalıştım nitekim. Moonshadow’un genel sunumu teorik olarak bu arayışa zıt olarak kabul edilebilir. Ama öyle değil…

Tizlerdeki açık yapının Eichmann uçlardan kaynaklandığını düşünüyorum öncelikle. Sezai Beyle de konuşurken bu durumun teyidini aldım. Çünkü bu uçlarla yapılan kabloların karakteristik tiz sunumunda farklılıkar var. Tizler son derece açık ve yüksek çözünürlüklü. Ancak distorsiyon ve rahatsız eden uzantılardan son derece iyi arındırılmış bir ses bu.

Bu nedenle Moonshadow’u ilk dinlediğimde duyduğum “hormonsuz” ama berrak ses beni bir miktar şaşırttı. Geriden gelen midler hiçbir ayrıntıyı kaçırmıyor. Dahası enstrümanlar arası boşluk ve doğal sunum sanki müziği biraz yavaşlatıp müziği sindirmek için size zaman tanıyor. Tizler ve üst-mid arası geçiş son derece orantılı. Bunu neden söylüyorum derseniz, bir keman solo dinlerken sesin üst tonlara doğru çıktığını (tizleştiğini) düşünün. Bu ani iniş çıkışları en doğal haliyle yansıtan ekipman benim için en iyi ekipmandır. "

SANY0297.JPGSANY0294.JPG