TECHNO-FI "WITNESS" RUMİ SGP İNCELEMESİ (RUMI SGP REVIEW IN TURKISH)

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=6758.msg94583#msg94583

Rumi SGP

Silverfi’nin Spirit modeli ile geçirdiğim süre zarfında onu ne kadar sevdiğimi izlenimlerimi paylaşırken altını çizerek vurgulamıştım.

Oldukça şeffaf bir karakteri üst tonlardaki vurgulardan arındırarak önceki serilere benzemeyen bir şekilde duyuruyordu. Özellikle Zana Deux ile denerken en ideal çözüm olduğunu düşünüyorum.


Zaten Sezai bey’de Spirit’i “oldukça ayrıntılı, üst orta ve üst sesler dengesinin önde olduğu sistemlerle rahat dinlenebilecek ancak şeffaf ve yoğun tonaliteli bir sound elde etmek istedim” sözleriyle tanımlıyor.

Black Pearl amfiye geçtikten sonra, vurgularda yaşadığım hassasiyet konusunda daha geniş bir hareket alanı buldum diyebilirim. Geniş izlenimlerimi yakın zamanda paylaşacağım bu konuda. Sezai Bey’le yaptığımız konuşmalarda, Spirit’i satın almadan önce birkaç basamak yukarıdan bakabileceğimiz bir şeyler varsa denemek istediğimi söyledim bu nedenle.

Bu arada paralel şekilde beni Black Pearl ile tanıştıran, uzun süredir fikir alışverişi yaptığım sevgili dostum Sergei de Silverfi modellerini incelemeye başlamıştı. Tüm modelleri oldukça beğenmesi, özellikle sempatim olduğunu gizlemediğim bir marka hakkındaki görüşlerimi desteklemesi bakımından çok mutlu etti beni.

http://www.head-fi.org/t/672213/silverfi-d-2-vs-oyaide-dr-510-digital-cables-silverfi-spirit-sg-vs-rumi-sg-interconnects-review

Sergei'n Head-Fi'daki incelemesine yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan, özellikleri bakımında her bakımdan Spirit’ten birkaç basamak yukarıda olan Rumi’nin SGP modelini dinleme imkanını buldum. Başta bazı çekincelerim vardı. Karakteri bakımından bir miktar daha önde yer alan mid-üst mid dengesi, elbette daha canlı ve “kendine” çeken bir sunum verebilirdi ama HD800 dinlerken, yaylıların yükselen notalarında acaba Spirit’teki tadı alır mıyım diye düşünmeden edemedim.

Silverfi Rumi, Spirit modelinden farklı olarak, daha dengeli ve hiçbir frekans bandının önde olmadığı sistemlerde rahat dinlenebilecek ancak daha yoğun bir tonaliteye sahip bir ses vermesi amacıyla tasarlanmış. Bu nedenle özellikle Black Pearl ile kafamda oldukça bağdaştırdım Rumi’yi.

Laf açılmışken, Silverfi’nin belirli bir ses çizgisi olmakla birlikte, neden bu kadar çok modelinin olduğu akla gelebilir. Seriler arası gözlenen küçük farklılıklar, farklı karakterdeki sistemler için en uygun çözümü bulmaya yardımcı oluyor denilebilir. Gerçekten de daha uygun bir model olmasına rağmen, mesela Spirit, Zana Deux ile daha çok beğendiğim bir kablo oldu.
Özetle birçok modelin olması biryerde kafa karıştırıyor olsa da özellikle Sezai Bey’le iletişime geçtikten sonra mevcut sistemin özellikleri doğrultusunda, en uygun sesin bulunmasına yardımcı oluyor.

Nereden başlasam diye düşünürken, Jordi Savall’ın “La Sublime PorteVoix d'Istanbul (1430-1750)” albümüyle giriş yapayım dedim. Dinlemeye başlar başlamaz afalladım, Spirit’in o “duru” sunumunda gizlenmiş küçük detayların şimdi belirgin ve ne kadar hızlı akıp gittiğini keyifle dinledim.
Rumi ile ilk fark ettiğim şey müziğin daha fazla “ete kemiğe” büründüğünü duymak oldu. Vokaller daha gövdeli, küçük titreşimler daha belirgin ve hızlı idi.

Bu güne kadar dinlediğim diğer bütün kablolardan daha gerçekçi, “yüze vuran” bir sunumu var bu kablonun. Bunu yaparken ne sahne yerleşiminde, ne de ses dengesinde herhangi bir kontrolsüzlüğe izin vermiyor. Üst sesler Spirit’e göre tarif ettiğim üzere daha canlı. Ama yoruculuk faktöründe en azından Black Pearl ile herhangi bir artış yok. Zana Deux ile Spirit bile yeterince yoğun ses veriyorken özellikle tizlerin Rumi ile biraz daha yorucu olduğunu söyleyebilirim.

Zaten bu yüzden şu anda masamda Zana Deux değil, Black Pearl var :)
Black Pearl ile yaptığım denemelerde Rumi ve Black Pearl ikilisinin HD800 ile klasik müzik için bu güne kadar duyduğum en iyi sesi duyurduklarını söylemeliyim.

Özetle,

Rumi ile daha fazla ayrıntı, daha gövdeli midler, daha yüksek çözünürlük ve hızlı tepkiler duydum. Tüm bunları yormayan bir “ferahlıkla” sunduğunu da eklemeliyim.

Özellikle üst seslerde yoğun ve vurgulu olmayan sistemlerde, tüm detayları kayıpsız bir şekilde duymak isteyen dinleyicilerin muhakkak denemesi gerekir diye düşünüyorum.

İncelemede de belirttiğim gibi, yoğun karakterli sistemlerde Spirit çok daha uygun fiyatına rağmen daha "güvenli" bir çözüm olabilir.